09júl

Krvné testy / Čo si pri nich vyžiadať

Krvné testy sú kľúčovým nástrojom na hodnotenie vášho zdravotného stavu. V tomto blogu sa pozrieme na štyri dôležité krvné testy: testy na cholesterol, kyselinu močovú a inzulínovú rezistenciu.

1. Cholesterol 🤔

Cholesterol je látka nachádzajúca sa v krvi, ktorá je nevyhnutná pre stavbu buniek, ale nadmerné množstvo vybraných typov cholesterolu môže viesť k zdravotným problémom, najmä kardiovaskulárnym ochoreniam. Krvné testy na cholesterol zvyčajne merajú hladiny troch typov cholesterolu:

  • Celkový Cholesterol: Celkový cholesterol predstavuje súčet všetkých typov cholesterolu v krvi, vrátane LDL, HDL a VLDL.
  • HDL (high-density lipoprotein): Tento “dobrý” cholesterol pomáha odstraňovať nadbytočný cholesterol z krvi.
  • LDL (low-density lipoprotein): LDL cholesterol je často označovaný ako “zlý” cholesterol, avšak je dôležité rozlišovať medzi jeho rôznymi formami. 

Viac sa dozviete na našom blogu o cholesterole. A pre detailnejší výklad sme pripravili webinár na túto tému.

2. Kyselina močová

Kyselina močová je produkovaná telom, prevažne pečeňou, prostredníctvom niekoľkých metabolických ciest. Je to odpadový produkt, ktorý prechádza krvným obehom a obličkami, finálne vylučovaná močom. Je výsledkom metabolizmu purínov, ktorých väčšina sa prirodzene tvorí v ľudskom tele a časť prijímame aj v potravinách. Zvýšené hladiny kyseliny močovej môžu viesť k tvorbe kryštálov v kĺboch, čo spôsobuje dnu, bolestivé zápalové ochorenie. Pri krvných testoch nás zaujímajú tieto výsledky:

  • Kyselina močová (S-KM)
  • Glukóza (S-GLU): Hodnota zachytáva hladinu glukózy v sére nalačno
  • Močovina (S-UREA): Vzniká v pečeni pri spracúvaní aminokyselín, ktoré sú stavebnými časticami bielkovín. Z organizmu sa vylučuje prostredníctvom obličiek, ktoré močovinu z krvi prefiltrujú do moču
  • Kreatinín (S-KREA): Odpadový produkt matabolizmu, ktorý vylučujú obličky. Vzniká pri využívaní zásob energie vo svaloch a preto jeho koncentrácia závisí od objemu svalovej hmoty a funkcie obličiek.

3. Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia je stav, pri ktorom bunky nereagujú adekvátne na inzulín, čo vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi. Tento stav môže viesť k rozvoju cukrovky 2. typu. Testy, ktoré sa zameriavajú na inzulínovú rezistenciu zahŕňajú:

  • HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance): Tento index sa vypočíta z hladín glukózy a inzulínu v krvi.
  • Glykovaný hemoglobín (HbA1c): Tento test ukazuje priemernú hladinu cukru v krvi za posledné 2-3 mesiace a je kľúčový pre diagnózu a sledovanie diabetu

Záver 🌟

Je dôležité si pravidelne nechať analyzovať našu krv a výsledky konzultovať s lekárom, aby ste mohli včas identifikovať a riešiť potenciálne zdravotné problémy. Správna diagnostika a liečba môže významne prispieť k zlepšeniu vášho zdravia a kvality života.

Detail k tomu, čo všetko vieme vyčítať z krvných testov nájdete aj na týchto stránkach:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.