09júl

Krvné testy / Čo si nechať zanalyzovať

Krvné testy sú kľúčovým nástrojom na hodnotenie vášho zdravotného stavu. V tomto blogu sa pozrieme na niekoľko dôležitých hodnôt, ktoré chceme mať v našich krvných testoch.

ZÁKLADNÉ TESTY

1. Cholesterol 🤔

Cholesterol je látka nachádzajúca sa v krvi, ktorá je nevyhnutná pre stavbu buniek, ale nadmerné množstvo vybraných typov cholesterolu môže viesť k zdravotným problémom, najmä kardiovaskulárnym ochoreniam. Krvné testy na cholesterol zvyčajne merajú hladiny troch typov cholesterolu:

  • Celkový Cholesterol: Celkový cholesterol predstavuje súčet všetkých typov cholesterolu v krvi, vrátane LDL, HDL a VLDL.
  • HDL (high-density lipoprotein): Tento “dobrý” cholesterol pomáha odstraňovať nadbytočný cholesterol z krvi.
  • LDL (low-density lipoprotein): LDL cholesterol je často označovaný ako “zlý” cholesterol, avšak je dôležité rozlišovať medzi jeho rôznymi formami. 

Viac sa dozviete na našom blogu o cholesterole. A pre detailnejší výklad sme pripravili webinár na túto tému.

2. Kyselina močová

Kyselina močová je produkovaná telom, prevažne pečeňou, prostredníctvom niekoľkých metabolických ciest. Je to odpadový produkt, ktorý prechádza krvným obehom a obličkami, finálne vylučovaná močom. Je výsledkom metabolizmu purínov, ktorých väčšina sa prirodzene tvorí v ľudskom tele a časť prijímame aj v potravinách. Zvýšené hladiny kyseliny močovej môžu viesť k tvorbe kryštálov v kĺboch, čo spôsobuje dnu, bolestivé zápalové ochorenie. Pri krvných testoch nás zaujímajú tieto výsledky:

  • Kyselina močová (S-KM)
  • Glukóza (S-GLU): Hodnota zachytáva hladinu glukózy v sére nalačno
  • Močovina (S-UREA): Vzniká v pečeni pri spracúvaní aminokyselín, ktoré sú stavebnými časticami bielkovín. Z organizmu sa vylučuje prostredníctvom obličiek, ktoré močovinu z krvi prefiltrujú do moču
  • Kreatinín (S-KREA): Odpadový produkt matabolizmu, ktorý vylučujú obličky. Vzniká pri využívaní zásob energie vo svaloch a preto jeho koncentrácia závisí od objemu svalovej hmoty a funkcie obličiek.

ROZŠÍRENÉ TESTY

3. Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia je stav, pri ktorom bunky nereagujú adekvátne na inzulín, čo vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi. Tento stav môže viesť k rozvoju cukrovky 2. typu. Testy, ktoré sa zameriavajú na inzulínovú rezistenciu zahŕňajú:

  • HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance): Tento index sa vypočíta z hladín glukózy a inzulínu v krvi.
  • Glykovaný hemoglobín (HbA1c): Tento test ukazuje priemernú hladinu cukru v krvi za posledné 2-3 mesiace a je kľúčový pre diagnózu a sledovanie diabetu

4. Diabetes

Diabetes je chronické ochorenie, pri ktorom telo nedokáže správne regulovať hladinu cukru v krvi. Kľúčové krvné testy na diagnostiku a monitorovanie diabetu zahŕňajú::

  • Glukóza (S-GLU): Hodnota zachytáva hladinu glukózy v sére nalačno
  • Kreatinín (S-KREA):: Test na hodnotenie funkcie obličiek. Je to odpadový produkt matabolizmu, ktorý vylučujú obličky. Vzniká pri využívaní zásob energie vo svaloch a preto jeho koncentrácia závisí od objemu svalovej hmoty a funkcie obličiek.
  • Testy na funkciu pečene:
    • SGOT (AST – aspartátaminotransferáza): Enzým nachádzajúci sa v pečeni, srdci a svaloch. Zvýšené hodnoty môžu indikovať poškodenie pečene alebo srdcového svalu.
    • SGPT (ALT – alanínaminotransferáza): Enzým primárne nachádzajúci sa v pečeni. Vysoké hladiny signalizujú poškodenie pečeňových buniek.
    • Alkalická fosfatáza (ALP): Enzým nachádzajúci sa v pečeni, kostiach a žlčových cestách. Zvýšené hodnoty môžu naznačovať problémy s pečeňou, žlčovými cestami alebo kostnými ochoreniami.
  • Glykovaný hemoglobín (HbA1c): Tento test ukazuje priemernú hladinu cukru v krvi za posledné 2-3 mesiace a je kľúčový pre diagnózu a sledovanie diabetu

5. Štítna žľaza

Štítna žľaza je dôležitý orgán pre reguláciu metabolizmu a energie v tele. Dôležité krvné testy na hodnotenie jej funkcie zahŕňajú::

  • TSH (Tyreotropín): Hladina tohto hormónu ukazuje, ako dobre štítna žľaza funguje a reguluje hladiny hormónov.
  • T4 (Tyroxín): Hormón produkovaný štítnou žľazou. Spolu s T4 reguluje vašu srdcovú frekvenciu a telesnú teplotu.
  • T3 (Trijódtyronín): Hormón produkovaný štítnou žľazou. Spolu s T3 reguluje váš metabolizmus a to, ako rastiete.
  • Anti-TPO (Protilátky proti Tyreoperoxidáze): Detekuje prítomnosť protilátok, ktoré môžu indikovať autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, ako je Hashimotova choroba.

Pre detail ešte komplexnejších meraní štítnej žľazy vrátane Tyreoglobulínu (TG) a Anti-TG klikni sem.

Záver 🌟

Je dôležité si pravidelne nechať analyzovať našu krv a výsledky konzultovať s lekárom, aby ste mohli včas identifikovať a riešiť potenciálne zdravotné problémy. Správna diagnostika a liečba môže významne prispieť k zlepšeniu vášho zdravia a kvality života.

Detail k tomu, čo všetko vieme vyčítať z krvných testov nájdete aj na týchto stránkach:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.