09máj

Zapečené avokádo s vajíčkom – ideálna lahôdka🥑🍳

Úvod

Dnešný recept je inšpiráciou pre tých, ktorí milujú netradičné, ale zároveň zdravé kombinácie. Zapečené avokádo s vajíčkom prináša závan exotiky priamo na vašu raňajkovú misu. Začíname predhriatím rúry, avokádo potom načneme a ozvláštnime cesnakovo-olivovou zmesou. Po pridaní bielok a syra, ktorý je voliteľný, nasleduje krátke pečenie, na záver pridáme žĺtky, aby zostali krásne tekuté a krémové. Tento recept je nielen pohľadom pre oči, ale aj skvelým zdrojom zdravých tukov a bielkovín.

Zrelé avokáda (2ks): Avokádo je vynikajúcim zdrojom zdravých mononenasýtených tukov a obsahuje tiež vysoký podiel vlákniny, ktorý prispieva k dobrému tráveniu. Okrem toho je bohaté na vitamíny ako B, K a E a minerály, najmä draslík.

Vajcia (4 ks): Vajcia sú považované za jednu z najlepších bielkovinových potravín, pretože obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré ľudské telo potrebuje pre zdravý rast a regeneráciu. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínov D, B12, selénu a cholinu, ktorý je dôležitý pre funkciu mozgu.

Tvrdý syr (50 g) – voliteľné: Tvrdý syr obsahuje množstvo tukov a samozrejme bielkoviny, čo zvyšuje celkový kalorický obsah . Na druhej strane pridáva receptu plný chuťový rozmer, čím môže zvýšiť jeho gurmánsky zážitok.

Cesnak (3 strúčiky): Cesnak je známy svojimi protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami, ktoré môžu podporovať imunitný systém. Okrem toho dodáva jedlám intenzívnu arómu a chuť, ktorá môže zvýrazniť ostatné prísady.

Olivový olej (1 PL): je cenený pre jeho srdcovo zdravé mononenasýtené tuky, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb. Má tiež charakteristickú chuť, ktorá zjemňuje a obohacuje celkový gurmánsky zážitok z jedla.

Soľ a čierne korenie (podľa chuti): zlepšuje chuť jedál tým, že zosilňuje prítomné chute, zatiaľ čo čierne korenie pridáva pikantnosť a jemný korenistý nádych. Korenie tiež stimuluje trávenie a zvyšuje absorpciu niektorých vitamínov a minerálov z jedla.

1. Predhriatie rúry: Začnite predhriatím rúry na 200 °C. Tento krok je kľúčový, aby rúra dosiahla požadovanú teplotu skôr, než do nej vložíte avokádo. Rovnomerné a správne predhriatie zabezpečí, že avokádo sa bude piecť rovnomerne.

2. Príprava avokáda: Avokádo najprv pozdĺžne rozkrojíme na polovice a opatrne vyberieme kôstku. Potom vnútorné strany avokáda nažliabkujeme nožom. Tieto zárezy pomôžu avokádu lepšie absorbovať ochutenú zmes a tiež zabezpečia, že vajcia sa pri pečení nevylejú.

3. Príprava ochutenej zmesi: Rozdrvený cesnak zmiešame s olivovým olejom a korením podľa chuti (soľ a čierne korenie) v miske. Touto zmesou potom rovnomerne natrite vnútorné strany avokáda. Tento krok pridáva avokádu nielen chuť, ale aj vlhkosť, čo je dôležité pre jeho konečnú krémovú textúru po upečení.

4. Pečenie avokáda: Avokádo položíme na plech vyložený papierom na pečenie. Do každej polovice avokáda opatrne vložíme bielka. Pri tejto činnosti dbajte na to, aby sa bielka nevyliali mimo avokáda. Avokádo posypte nastrúhaným syrom, čo dodá finálne jedlu pikantný nádych. Pečieme v predhriatej rúre približne 15 minút, alebo kým sa bielka neustalia a syr neroztopí.

5. Dopečenie so žĺtkami: Po 15 minútach pečenia vyberieme avokádo z rúry a opatrne do každej polovice pridáme žĺtko. Avokádo vrátime do rúry a pečieme ešte ďalších 5 minút alebo kým nie sú žĺtka takmer pevné, ale stále mierne tekuté uprostred. Tento finálny krok zabezpečí, že žĺtka zostanú krémové a mäkké.

Jednoduché, zdravé a s chuťovou plnosťou, ktorá uspokojí aj náročnejšie gurmánske chute. 

7/10. 📈 Tento recept je nielen chutný, ale aj plný zdravých tukov, aj keď syr a olivový olej zvyšujú jeho kalorický obsah, čo môže niektorým jedincom menej vyhovovať.

Záver

Čo hovoríte na tento recept? Radi by ste si ho vyskúšali, alebo máte nejaké vlastné tipy na podobné raňajkové pochúťky? Podeľte sa o svoje názory a nezabudnite tento recept vyskúšať! 🌞🥑

Link na originálny recept nájdete tu.

Ingrediencie:

2 zrelé avokáda

4 vajcia

50g tvrdého syra (voliteľné)

3 strúčiky cesnaku

1 PL olivového oleja

Soľ a čierne korenie podľa chuti 🧂

Postup

1. Predhrejte rúru na 200°C.

2. Avokáda rozkrojte, odstráňte kôstku a urobte zárezy.

3. Poriadne zmiešajte rozdrvený cesnak, olivový olej, soľ a korenie.

4. Naneste cesnakovú zmes na avokáda.

5. Uložte avokáda na plech s papierom na pečenie.

6. Pridajte bielka a syr na avokáda.

7. Pečte 15 minút, potom pridajte žĺtky.

8. Pečte ešte 5 minút.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.