06apr

8 dôvodov prečo diéty nefungujú! 🥗➡️🙅‍♂️

Každý rok si mnohí sľubujeme, že začneme rok zdravšie. Rozhodneme sa vyberať si zdravšie jedlá, cvičiť každý deň, a sme ochotní vyskúšať akúkoľvek diétu (aj keď sme ich už pár vyskúšali) s cieľom zmeniť svoju trajektóriu zdravia a zbaviť sa pomaly pribúdajúcich kilogramov.

Súčasne však každý rok zisťujeme, že nám to nejde. Že nie sme schopní plniť si naše zdravotné ciele. A viete čo? Nie je to tak úplne naša chyba.

Život vie byť šialene hektický. Práca, rodina, priatelia…všetky tie povinnosti sú často v presile. A aj keď nie sme spokojní s tým, ako sa cítime, ako vyzeráme, ako žijeme, nemáme proste čas to zmeniť.

A aj keď sa prekonáme a pustíme sa do nášho nového plánu naplno, po čase si uvedomíme, že prešlo pár týždňov a 1) nevyzeráme a necítime sa až tak šťastne a 2) nemáme potuchy, či to, čo robíme, funguje a ako dlho to vlastne vydržíme.

Diéty vedia byť natoľko obmedzujúce, že môžu spôsobiť, že sa budeme cítiť horšie ako predtým. Sú mätúce, odrádzajú.

A toto sa deje neustále. Existuje však spôsob, ako sa dostať z tejto špirály. A myslíme si, že vám vieme v Škole stravovania pomôcť.

Nikto nedokáže úplne všetko. Napríklad chcieť vyškrtnúť za 24 hodín všetko zo svojho zoznamu úloh, je niekedy skrátka nemožné. Nielenže to nie je možné, ale nie je to ani efektívne. Keď sa ponáhľate všetko stihnúť, na konci to často dopadne tak, že ste sa vôbec nemuseli obťažovať, pretože veci sú zrazu komplikovanejšie, ako boli na začiatku.

Skutočná zmena a pokrok si vyžadujú čas. Keď sa zameriate na jeden aspekt vašej cesty za zdravím, onedlho si všimnete, že všetky tie malé aspekty sa spájajú a vytvárajú skutočnú, trvalú zmenu.

Neprepáľte to nastavením latky nereálne vysoko, z dlhodobého hľadiska vám to nebude slúžiť.

V našej 90-dňovej Výzve na to reflektujeme a hýbeme sa dopredu malými, ale zato precízne zvolenými krokmi.

2. Často sa cítime byť v tom úplne sami.

Bez pocitu komunity a podpory je veľmi jednoduché začať cítiť osamelosť a pocit izolácie. Nikto okolo vás nerozumie vašej snahe, nie je na koho sa obrátiť s množstvom otázok, alebo s možnosťou vyventilovať sa, podeliť sa o zážitky, postrehy, recepty alebo si napríklad ísť zacvičiť. Nikto nie je po vašom boku, nikto vám nefandí.

Iste, vaša rodina a priatelia vás môžu povzbudiť… Ale naozaj to chápu?

Vďaka našim programom budujeme komunitu ľudí, ktorí prechádzajú transformáciou spoločne, čo prospeje nielen vášmu pokroku, ale aj vášmu duševnému zdraviu počas takejto obrovskej transformácie. A hej, nie je na škodu vytvoriť si po ceste priateľov na celý život.

Učite vás môže odradiť to, keď na niečom celé týždne makáme, no stále nevidíme želané výsledky.

Ale neprestávajte.

Skutočné výsledky si vyžadujú čas a ak ste na správnej ceste so správnym plánom, skôr alebo neskôr sa objavia.

Veľké veci sa nedejú zo dňa na deň, takže si to nezabudnite pripomenúť, keď sa najbližšie pozriete do zrkadla a budete si myslieť, že ste nič nedokázali. Rátajte svoje malé víťazstvá, pretože na nich záleží viac, ako si myslíte!

V 90-dňovej Výzve nám naši klienti zdieľajú svoje malé víťazstvá už po prvých dňoch. Tie veľké prichádzajú hneď za nimi.

4. Nerozumieme tomu, čo robíme.

Nasledovanie úplne novej diéty môže byť samo o sebe dosť odstrašujúce, ale keď sa do toho naviac pridajú slová a výrazy, ktorým ani nerozumiete, môže toho byť dosť na to, aby ste s tým chceli skoncovať.

Keď nájdete diétu, do ktorej chcete investovať svoj čas a energiu, chcete sa uistiť, že vám boli poskytnuté všetky poznatky s ňou spojené.

Ak netušíte, prečo niečo robíte alebo prečo by ste mali jesť toto a nie tamto, informácie si z dlhodobého hľadiska neuchováte. Jednoducho sa len riadite tým, čo vám bolo povedané, namiesto toho, aby ste zisťovali, prečo to robíte.

My si myslíme, že je skvelý pocit učiť sa nové veci o svojom tele a zdraví a vzdelávať sa počas svojej premeny. V 90-dňovej Výzve tak máme pre vás množstvo informácií o tom, ako funguje a interaguje ľudské telo.

Piaty dôdod je môžno ten najkľúčovejší. Crash and burn sa netýka iba akčných scén naháňania auta vo filmoch alebo rozpadajúcich sa impérií po celom svete, určite sa to môže týkať aj vašej stravy.

Ak zistíte, že sa pohybujete v pohybe svojej wellness cesty rýchlosťou, ktorú ani nedokážete udržať, pričom rýchlo zhadzujete kilá a cvičíte viackrát za deň, je nám ľúto, ale… pravdepodobne pôjdete havarovať a horieť.

Ľudské telo je skutočne neuveriteľná vec, ale aj neuveriteľné veci dokážu zvládnuť len toľko.

Musíte byť láskaví k svojmu telu, načúvať tomu, čo potrebuje a chce, a uistiť sa, že je poháňané, aby vás udržalo v chode, aby ste sa vyhli opakovaniu scény z filmu Rýchlo a zbesilo.

6. Poddávame sa pokušeniam

Keď nemáte vo svojom jedálničku žiadne alternatívy a cítite sa obmedzený iba jedným štýlom stravovania, je pravdepodobnejšie, že podľahnete pokušeniu.

A tak sa začína kolobeh hanby.

Ale nemusí!

Mali by ste si byť vedomí alternatív, z ktorých si môžete vybrať, keď sa jedná o plánovanie jedla, prípravu jedla a celkový životný štýl. Mať tieto znalosti vám umožní mať pripravené rôzne variácie, vďaka čomu bude výber každý deň zaujímavejší a čerstvejší. Nuda je hrozný spôsob, ako prejsť diétou, najmä ak máte v úmysle ju držať dlhodobejšie.

Priznajme si to, veľa ľudí je na rovnakej lodi. O výžive toho veľa neviete, a tak sa pridáte k niekomu, kto o zdravej ceste niečo vie, s tým, že dúfate že vás bude viesť. Zistili sme však, že keď neviete, prečo zásobujete svoje telo určitými potravinami a živinami, nebude vám záležať na tom, aby ste pokračovali, keď ostanete bez vedenia.

Nemôžete žiť svoj život odkázaný na niekoho iného, kto to všetko urobí za vás, takže je rozumné, aby ste spoznali fakty o výžive.

Vďaka tomu je jednoduchšie nakupovanie potravín, jednoduchšie plánovanie jedenia, jednoduchšie stravovanie vonku, jednoduchšie varenie a pečenie…takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Spoznanie faktov o vašej výžive vám pomôže zostať na správnej ceste a držať sa jej. Preto v našej 90-dňovej Výzve spájame oboje – teóriu, príjemným zrozumiteľným ľahko zapamätateľným jazykom ale aj prax, aby ste mohli získané vedomosti aplikovať hneď v praxi.

8. Je to len o jedle, nie o životnom štýle

Život je viac ako to, čo jeme. Napriek tomu sa životné udalosti často točia okolo jedla. Diéty vás však  nepripravia na to, čo robiť, keď ste na párty, firemnej večeri alebo v reštaurácii. Ste skoro okamžite stratení s minimálnou nádejou nájsť si niečo pod zub, takže pravdepodobne nakoniec panicky zjete napríklad kúsok pizze.

Preto keď vás diétny plán neprivedie k tomu, ako začleniť stravu do vášho životného štýlu, zabudnete, aké dôležité je to urobiť.

Správna diéta vám pomôže navrhnúť váš plán tak, aby sa zmestil do akéhokoľvek životného štýlu, akejkoľvek udalosti, akejkoľvek príležitosti. Správna cesta má byť taká, na ktorej sa budete držať vo všetkých fázach života, a práve život, cesta života samotného, sa neustále vyvíja.

Zamyslenie nad tým, ktoré diéty sú najlepšie.

Ako teda zmeniť trajektóriu svojho zdravia a životný štýl?

Áno, diéty z mnohých dôvodov zlyhávajú. Pamätajte však, že existuje práve toľko dôvodov, prečo dokážu byť diéty úspešné.

Nájdite plán, ktorý vám bude vyhovovať, bude vás vzdelávať, pomôže vám porozumieť vášmu telu a tomu, čo potrebuje, aby vás preniesol životom, bude spájať komunitu ľudí na rovnakej ceste ako vy, a bude oveľa pravdepodobnejšie, že s ním vyjdete na vrchol (nie na dno).

Ak chcete nanovo definovať svoje zdravie a nájsť zdravý životný štýl, vďaka ktorému sa budete cítiť voľní a nabití energiou, prihláste sa do našej 90-dňovej Výzvy. Novú Výzvu štartujeme niekoľko krát ročne.  

2 Odpovede na 8 dôvodov prečo diéty nefungujú!

  1. […] Každý rok si mnohí sľubujeme, že začneme rok zdravšie. Rozhodneme sa vyberať si zdravšie jedlá, cvičiť každý deň, a sme ochotní vyskúšať akúkoľvek diétu (aj keď sme ich už pár vyskúšali) s cieľom zmeniť svoju trajektóriu zdravia a zbaviť sa pomaly pribúdajúcich kilogramov. Súčasne však každý rok zisťujeme, že nám to nejde. Že nie sme schopní plniť si naše zdravotné ciele. Poznáte 8 dôvodov, pre ktoré diéty nefungujú? Čítať viac. […]

  2. […] Súčasne však každý rok zisťujeme, že nám to nejde. Že nie sme schopní plniť si naše zdravotné ciele. A viete čo?… Čítať viac. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.