28mar

Ovsený koláč s lesným ovocím – Zdravá pochúťka plná chuti

V dnešnej uponáhľanej dobe je často výzvou nájsť rovnováhu medzi rýchlym životným štýlom a zdravým stravovaním. Ako milovník jednoduchých, no pritom výživných receptov, sme si pre vás pripravili nádherný ovsený koláč s lesným ovocím 🍰, ktorý poteší nielen vaše chuťové bunky, ale aj vaše telo. Tento koláč je dokonalým príkladom toho, ako môžete spojiť sladkú pochúťku s funkčnými potrebami vašej výživy.

Ovsené vločky, základ nášho koláča, sú skutočnou superpotravinou. Obsahujú beta-glukány, druh rozpustnej vlákniny, ktorá má preukázateľne pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi 💪. Sú tiež bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, minerálov ako je železo a mangán, a obsahujú aj dostatočné množstvo bielkovín. Pripravený z 150 gramov ovsených vločiek, náš koláč poskytuje dlhotrvajúcu sýtosť a energiu.🔋

Ovsené cesto: 🍰

150 g bezlepkových ovsených vločiek

50 g tapiokového škrobu

70 g mandľovej múky

70-90 g kokosového cukru

1/2 ČL sódy bikarbóny

1/2 ČL pravej vanilky

1 ČL mletej škorice

štipka soli

1 zrelý banán (kľudne môže byť aj 1,5 banánu alebo 2 banány)

120 g roztopeného a vychladeného kokosového oleja (alebo ghee masla)

Suroviny na recept ovsený koláč

Ovocie na vrch 🍓

500 g mrazeného ovocia (dali sme čerstvé maliny a jahody, ale mohli by byť aj čerešne, čučoriedky alebo iné)

2 PL vody (sme nedali, lebo tekutina sa sama vytvorí potom, čo sa tie maliny a jahody začnú variť)

1 PL citrónovej šťavy

2 PL kokosového cukru (alebo trstinového)

Na prípravu cesta sme zvolili mandľovú múku, ktorá je nielen skvelou bezlepkovou alternatívou, ale prináša aj bohaté nutričné hodnoty. Mandľová múka, získaná mletím blanšírovaných mandlí, je vysoká na bielkoviny a vlákninu a navyše poskytuje zdravé tuky, ktoré sú prospešné pre srdce ❤️. Jej jemná oriešková chuť ďalej obohatí váš koláč a zároveň poskytuje dlhodobý pocit sýtosti. Použitie kokosového alebo trstinového cukru umožňuje prispôsobiť sladkosť podľa individuálnych preferencií a banán 🍌 pridáva nielen prirodzenú sladkosť, ale aj vlákninu, vitamíny a minerály.

Sladkosť koláča môžete upraviť podľa svojej chuti a potrieb použitím kokosového (alebo trstinového cukru). Kokosový cukor s nižším glykemickým indexom môže byť vhodnejší pre tých, kto sledujú príjem cukrov 🍯. Túto sladkosť zjemňuje banán, ktorý do receptu pridáva nielen prirodzenú sladkosť, ale aj vlákninu, vitamíny a minerály 🍌.

Nemôžeme opomenúť ani výber oleja. Kokosový olej je obľúbenou alternatívou pre mnohých vďaka svojmu jedinečnému profilu a vôni. Kokosový olej je známy svojím vyšším obsahom stredne reťazcových mastných kyselín, ktoré môžu byť rýchlejšie metabolizované a poskytnúť okamžitú energiu. Jeho jemná, exotická vôňa a chuť dodáva pečivu nezameniteľný charakter a príjemnú arómu 🥥. Ak teda hľadáte nádych tropickej kuchyne, pridanie rozpusteného kokosového oleja je tou pravou voľbou. 🌴.

Hviezdou koláča je bezpochyby ovocná náplň. Voľba ovocia môže byť veľmi rôznorodá – od lesnej zmesi po jahody alebo čerešne. Každé ovocie prináša svoje jedinečné nutričné hodnoty a antioxidanty. A práve mrazenie je skvelou metódou konzervácie, ktorá zachováva väčšinu vitamínov 🧊.

📝 Po zhromaždení všetkých ingrediencií začíname prípravou ovseného cesta. Zmiešajte ovsené vločky 🌾, múku, cukor, soľ 🧂, jedlú sódu a škoricu. Banán 🍌 roztlačte vidličkou na kašu a pridajte olej. Následne zmiešajte suché a mokré ingrediencie, aby vzniklo cesto. 🥣

Pripravte si formu na koláč 🍰 alebo menší plech, na dno dajte papier na pečenie. Vlhkými rukami cesto z vločiek roztlačte do formy až do strán. Trochu cesta, asi za hrsť si nechajte na posypanie koláča. Cesto vo forme pečte v trúbe predhriatej na 170°C asi 20 minút. ⏲️

Kým sa pečie pripravte ovocnú náplň. 🍓 Mrazené ovocie podlejte vodou 💦 a nechajte zohrievať, kým sa roztopí. Keď sa ovocie rozvarí, pridajte citrónovú šťavu 🍋 a dochuťte ho cukrom podľa potreby. Keď zmes začne hustnúť, tak je pripravená. Ak je ovocie príliš tekuté, preceďte ho cez sitko a tekutinu využijete inak. 💧

Po upečení cesta ovocie vylejte do formy a vrch zasypte zvyškami vločiek. Pečte znovu asi 20 minút. Po upečení nechajte vychladnúť, kým sa pustíte do krájania. 👌

Koláč podávame vychladnutý, krájame na porcie podľa želania. Môže byť servírovaný ako sladké raňajky, dezert po obedovom menu alebo ako sladký snack k popoludňajšej káve ☕.

Dávate prednosť bezlepkovej alebo bezlaktózovej variante? Vymeníte múku za bezlepkovú zmes a olej za inú alternatívu, napríklad mandľový alebo vlašský orechový. A pre veganov – cukor je možné nahradiť agávovým sirupom alebo čistým javorovým sirupom. S týmto koláčom sú možnosti nekonečné a vždy lahodné 🌱.

Náš ovsený koláč s lesným ovocím je dokonalým príkladom toho, ako sa môže obyčajná pochúťka stať funkčnou súčasťou vášho zdravého jedálnička. Jednoduchá príprava, nutričné hodnoty a adaptabilita receptu robia z neho skvost vo vašej kuchyni. Vyskúšajte a nechajte sa unášať vlnou chutí, ktoré sú nielen pôžitkom pre vaše chuťové poháriky, ale aj pre vaše telo. Nech vám chutí! 🎉

2 Odpovede na Ovsený koláč s lesným ovocím

  1. […] Ovocie a zelenina majú variabilné podmienky skladovania. Niektoré druhy vydržia v chladničke len pár dní, iné sa dajú úspešne zamraziť na 8-12 mesiacov. Blanšírovanie pred mrazením môže výrazne predĺžiť životnosť zeleniny. 🍇🥕 […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.