24apr

𝗥𝗮𝘄 𝘁𝗼𝗿𝘁𝗮 𝘀 𝗺𝗮𝗸𝗼𝗺 𝗮 𝗸𝗲𝘀̌𝘂 🍰 🥜

Raw torty sú fantastickou alternatívou k tradičným pečeným dezertom, poskytujúc zdravšiu možnosť pre milovníkov sladkého. Pripravované z čisto prírodných a väčšinou organických surovín bez pečenia, si zachovávajú všetky dôležité živiny a enzýmy. Vďaka rôznorodej palete zdravých ingrediencií ako orechy, sušené ovocie a prírodné sladidlá, každý kúsok tejto torty je nielen lahodný, ale aj plný vitamínov a minerálov, ktoré rozvášnia vaše chuťové poháriky a obohatia telo o potrebné živiny. 🌿🍰

Popis Ingrediencií

Mandle 🌰 sú výborným zdrojom vitamínu E, ktorý pôsobí ako antioxidant chrániaci vaše bunky pred oxidatívnym poškodením. Okrem toho obsahujú mandle aj značné množstvo magnézia, ktoré môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Sú tiež bohaté na bielkoviny, čo prispieva k pocitu sýtosti a podporuje svalovú regeneráciu.

Kokosový olej 🥥 môže podporiť metabolizmus a zvýšiť spaľovanie tukov. Pomáha v boji proti rôznym baktériám a vírusom. Jeho jemná kokosová vôňa a chuť dodávajú tortám exotický nádych.

Datle 🌴 sú prirodzene sladké a plné vlákniny, ktorá pomáha udržať zdravú tráviacu sústavu. Obsahujú kálium, ktoré je nevyhnutné pre srdcovú činnosť a reguláciu krvného tlaku. Tieto sušené plody sú tiež bohatým zdrojom energie, preto sú ideálnou ingredienciou pre energeticky náročné raw dezerty.

Vanilkový extrakt 🌾pridáva neodolateľnú arómu a hĺbku chuti každému dezertu. Je vyrobený z vanilkových strukov, ktoré sú namočené v alkohole a vode, čo uvoľňuje ich bohaté esencie. Vanilka je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami a môže pomáhať pri zmiernení úzkosti a zlepšovaní nálady.

Citrónová šťava 🍋 dodáva jedlám sviežosť a je bohatá na vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém. Pomáha tiež vyvážiť pH v tele a má detoxikačné účinky. Jej kyslosť môže zvýrazniť chuť ostatných ingrediencií a pridať dezertu príjemný kyslastý tón.

Slivky 🍑sú skvelým zdrojom vitamínu C a vlákniny, ktoré podporujú zdravé trávenie a posilňujú imunitný systém. Ich prirodzená sladkosť dodáva dezertom bohatú chuť bez potreby pridávania veľkého množstva cukru. Taktiež obsahujú antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom a pomáhajú udržať bunky zdravé.

Mak 🌱 je bohatý na vápnik, železo a vlákninu, ktoré sú dôležité pre udržanie silných kostí, dobré krvotvorbu a hladké trávenie. Jeho jemne oriešková chuť skvele dopĺňa sladké aj slané pokrmy. Okrem toho, mak obsahuje oleje, ktoré prispievajú k zdravému stavu pokožky a vlasov.

Makový alebo kokosový olej 🥥 dodávajú jemnú textúru a bohaté aromatické tóny, ktoré zvýrazňujú chuť každého dezertu. Tieto oleje sú ideálne pre raw recepty, pretože sa nerozpúšťajú pri vysokej teplote a udržujú svoje výživové hodnoty. Využívajú sa pre svoje hydratačné vlastnosti, ktoré sú šetrné k pokožke a vláskom.

Mätové lístky 🌿Mäta pridáva osviežujúci bylinný nádych a je známa svojimi relaxačnými a tráviacimi vlastnosťami. Jej chladivý efekt je obľúbený v letných dezertoch a nápojoch. Okrem toho mäta pomáha pri bolestiach hlavy a uvoľňuje napätie v tele.

Kešu orechy 🥜 sú vynikajúcim zdrojom minerálov, ako je meď, ktorá je kľúčová pre tvorbu červených krviniek a udržanie zdravia krvných ciev. Obsahujú tiež veľa zdravých mononenasýtených tukov, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu škodlivého cholesterolu. Ich krémová textúra je ideálna na prípravu hladkých, bohatých náplní do tort.

Javorový sirup 🍁 je prírodné sladidlo, ktoré obsahuje antioxidanty a minerály, ako je zinok a mangán. Na rozdiel od bieleho cukru ponúka javorový sirup aj nutričné výhody, ako sú dôležité mikronutrienty. Jeho jedinečná chuť a sladkosť zvýrazňujú chuť akéhokoľvek dezertu.

Banán 🍌 Banány sú bohaté na vitamín B6, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu nervového systému a výrobu hormónov. Sú prirodzeným zdrojom energie vďaka ich obsahu sacharidov. Banány tiež pridávajú prirodzenú sladkosť a krémovú textúru do raw dezertov.

Avokádo 🥑 (alebo Jahody 🍓) je vysoko cenene pre svoje zdravé tuky, ktoré podporujú zdravie srdca. Jahody pridávajú dezertom sviežu chuť a sú bohaté na vitamín C a antioxidanty. Obe tieto ingrediencie pridávajú nielen zdravotné výhody, ale aj nádhernú textúru a farbu.

Príprava korpusu:

1. Začnite namáčaním mandlí a datlí vo vode najmenej 3 hodiny. Toto zmäkčenie je kľúčové pre dosiahnutie hladkej konzistencie korpusu.

2. V mixéri zomeľte mandle spolu s medjool datlami, kokosovým olejom a citrónovou šťavou a potom pridajte vanilku. Alternatívne zmixujte v mixéri iba medjool datle s kokosovým olejom a citrónovou šťavou a až následne pridajte mandľovú múku a vanilkový extrakt.

3. Tvorenie korpusu: Túto zmes rovnomerne pritlačte na dno formy na tortu. Ideálne použite formu s odnímateľným dnom pre ľahké vybratie. Korpus umiestnite do mrazničky na hodinu, aby stuhla.

Príprava 1. makovej plnky:

1. Do mixéra vložte slivky, kokosový alebo makový olej, vanilku a limetkovú šťavu a zmixujte do hladka. Potom pridajte mak a krátko premixujte alebo premiešajte, aby sa mak rovnomerne rozložil v hmote.

2. Hotovú plnku naneste na stuhnutý korpus v tortovej forme. Použite stierku alebo lyžicu na rovnomerné rozloženie plnky po celom povrchu korpusu.

3. Tortu umiestnite do mrazničky na minimálne 30 minút, aby plnka stuhla a torta si udržala svoj tvar pred servírovaním.

Príprava 2. kešu plnky:

1. Mixovanie surovín: Scedené kešu orechy dajte do mixéra spolu s banánom, avokádom (alebo jahodami), javorovým sirupom a limetkovou šťavou. Mixujte, kým zmes nebude dokonale hladká.

2. Vrstvenie náplne: Túto krémovú zmes nalejte na stuhnutý korpus a povrch vyhlaďte.

3. Stuhnutie torty: Vráťte tortu do mrazničky a nechajte ju tuhnúť ďalšiu hodinu.

Finálna fáza:

1. Ozdobenie: Pred podávaním nechajte tortu asi 10-15 minút odpočívať pri izbovej teplote. Ozdobte čerstvým ovocím, lístkami mäty alebo kúskom limetkovej kôry.

2. Podávanie: Na krájanie použite teplý nôž (namočte do horúcej vody a utrite), aby ste dosiahli čisté rezy.

Nutričné výhody

Táto raw torta nie je len o uspokojení vašej chute na sladké. Ponúka dobrú rovnováhu makronutrientov a je obohatená o mikronutrienty. Orechy poskytujú srdcu zdravé tuky a bielkoviny, dátumy rýchlu energiu a vlákninu a ovocie vitamíny a antioxidanty.

Recept je funkčný vďaka kvalitným surovinám a prínosom pre zdravie, ale vyžaduje si čas na prípravu a môže byť zložitý pre začiatočníkov.

Záver

Príprava raw torty je odmeňujúci zážitok, ktorý vedie k dezertu, ktorý je nielen chutný, ale aj výživný. Je to perfektný príklad toho, ako môže byť dezert súčasťou vyváženej stravy bez toho, aby ste museli robiť kompromisy v oblasti zdravia alebo chuti. Vychutnajte si túto tortu s vedomím, že svojmu telu dávate to, čo si zaslúži. 😊🍰🌿

Pripravíme si korpus:

200 g mandlí (alebo 150 g mandľovej múky)

5 PL kokosového oleja

10 ks medjool datlí

1 ks vanilkového extraktu (pravá vanilka, nie cukor)

šťava z polovice citróna

1. maková plnka:

200 g sliviek

6 PL nemletého maku

2 PL kokosového / makového oleja

1 ks vanilkového extraktu (pravá vanilka, nie cukor)

šťava z polovice limetky

2. plnka z kešu:

200 g kešu

2 PL javorového sirupu

1 banán

1/2 avokáda / 20g jahody

šťava z polovice limetky

Príprava:

1. Namáčanie: Namáčajte vo vode kešu orechy a mandle na aspoň 3 hod. Slivky, datle a mak namáčajte vo vode aspoň na 1 hod.

2. Korpus: Rozmixujte mandle, kokosový olej a datle. Pridajte vanilku a citrónovú šťavu. Hotovú hmotu dajte do tortovej formy a následne do mrazničky stuhnúť na 1 hod.

3. Prvá plnka: Rozmixujte slivky a kokosový olej. Pridajte vanilku a limetkovú šťavu. Pridajte mak a ešte raz premiešajte. Plnku naneste na korpus do formy. Dajte do mrazničky na 1/2 hodinu.

4. Druhá plnka: Rozmixujte kešu, banán a avokádo. Pridajte javorový sirup a limetkovú šťavu. Naneste túto plnku na vrch prvej plnky a hotovú tortu ešte vložíme na 1 hod. do mrazničky. Následne preložíme do chladničky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.