14máj

Ako si doma vyrobiť Ghee maslo? 🧈✨

Ghee maslo, známe tiež ako prepustené maslo, je jednou z najzdravších foriem tuku, ktorú môžete zahrnúť do svojej kuchyne. Jeho popularita rastie nielen v tradičnej indickej kuchyni, ale aj medzi zástancami zdravého životného štýlu po celom svete. Ajurvédsky elixír života ghí (ghee) sa používa už doslova tisíce rokov. Je „starovekým“ zdravým pokrmom a rozhodne nie je žiadnym módnym výstrelkom výživových poradcov dnešnej doby. 🧈🌍

Čo je Ghee a prečo by ste ho mali používať? 🤔

Ghee je forma prečisteného masla, ktorá sa získava odstránením mliečnych pevných látok a vody z bežného masla. Výsledkom je čistý tuk s dlhou trvanlivosťou a vysokým bodom zhorenia, čo ho robí ideálnym na varenie pri vyšších teplotách. Má tiež prirodzene orechovú vôňu a bohatú, jemnú chuť, ktorá obohatí každé jedlo od jednoduchých omelet po komplexné kari. 🔥

Zdravotné výhody Ghee 🏥

Ghee je vysoko cenené pre jeho zdravotné prínosy:

Vitamíny rozpustné v tuku: Ghee je bohaté na vitamíny A, D, E a K, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí, imunitu, zrak a reprodukčné zdravie. 🌟

Bez laktózy: V procese výroby sa odstránia mliečne proteíny, čo z neho robí výbornú voľbu pre ľudí s intoleranciou na laktózu. 🥛❌

Obsahuje butyrát: Táto krátkoreťazcová mastná kyselina je známa pre svoje protizápalové účinky a môže pomôcť udržiavať zdravé trávenie. 🍽️

Antioxidanty: Ghee obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a môžu znižovať riziko niektorých chorôb. 🛡️

Výroba ghee doma je prekvapivo jednoduchá a ekonomická. Potrebujete len maslo a trochu trpezlivosti. Tu je podrobný návod, ako na to:

Ingrediencie

– 2 kocky (asi 500 g) kvalitného nesoleného masla (preferujte organické alebo maslo z pastvy) 🐄

Postup

1. Rozpustenie masla: V hrnci na miernom ohni roztopíme maslo. 🍳

2. Odstraňovanie peny: Keď sa na povrchu masla objaví biela pena, znížte teplotu na minimum. Pomocou lyžice opatrne odstraňujte penové vrstvy. Je dôležité, aby maslo bolo počas tohto procesu čo najmenej rušené. 🥄

3. Proces varenia: Pokračujte v pomalom vare, kým maslo nezačne byť priehľadné a na dne hrnca sa neusadí zlatistý sediment. Tento proces môže trvať medzi 20 až 30 minút v závislosti od množstva masla. ⏳

výroba ghee masla

4. Kontrola hotovosti: Ghee je hotové, keď má jasnú, zlatistú farbu a z hrnca sa šíri príjemná orechová vôňa. V tejto fáze by mala byť na dne hrnca viditeľná hnedá vrstva sedimentu – sú to zvyšky mliečnych proteínov. 👌

5. Precedenie a skladovanie: Nechajte ghee mierne vychladnúť, a potom ho cez jemné sito alebo cez niekoľko vrstiev gázy preceďte do čistej sklenenej alebo kovovej nádoby. Uzavrite a uložte na chladnom a tmavom mieste. Ghee má výbornú trvanlivosť, a keď je správne uskladnené, môže vydržať aj rok alebo dlhšie. 🛒

Hodnotenie Školy stravovania:

10/10. Tento recept je vynikajúci nielen kvôli svojej funkčnosti a zdravotným prínosom, ale aj kvôli jednoduchosti prípravy a všestrannosti v kuchyni. 😊

Záver

Tento recept na ghee maslo je skvelým príkladom toho, ako môžete jednoduchými krokmi zlepšiť kvalitu svojej stravy a zároveň pridať chutný a zdravý tuk do vašich jedál. Svojím bohatým obsahom vitamínov, absenciou laktózy a dlhou trvanlivosťou je ghee ideálnou voľbou pre každého, kto chce zdravo variť a jesť. 🌟

Link na video: https://www.youtube.com/watch?v=KRdLc2LXppg

Značky:
17 mar, 2024
0

Grilované kuracie špízy

Ako si pripraviť balzamikové grilované kuracie špízy 🍢 Urobte si letnú grilovačku ako poriadny šéfkuchár s našimi balzamikovými grilovanými kuracími špízmi 🍢 - šťavnatým, chutným a neodolateľným potešením 😋 pre…
Čítať viac
09 máj, 2024
0

Zapečené avokádo s vajíčkom

Zapečené avokádo s vajíčkom – ideálna lahôdka🥑🍳 OBSAHZapečené avokádo s vajíčkom – ideálna lahôdka🥑🍳ÚvodPopis ingredienciíPostup prípravyHodnotenie Školy stravovania:ZáverZHRNUTIE RECEPTUIngrediencie:Postup Úvod Dnešný recept je inšpiráciou pre tých, ktorí milujú netradičné, ale…
Čítať viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.