08aug

„A čo sa mi podarilo dosiahnuť? Zbaviť sa môjho zlozvyku vyjedania bežnými sladkosťami a naučiť sa násobne lepšie stravovať.“

Ako absolvent 90-dňovej výzvy, ktorú mali na starosti a skvele zvládli koučovia Zuzka a Peter, sa mi splnil sen, ktorý je pre ľudstvo malý, ale pre mňa veľký.

Do programu som sa zapojil, pretože som sa chcel zbaviť stravovacích zlozvykov a posunúť sa v stravovaní na oveľa zdravšiu úroveň. Avšak program priniesol aj mnoho ďalších pozitívnych zmien. Aj keď som svoje stravovanie mohol pred programom subjektívne na nadpriemernú úroveň, vedel som, že potrebujem pomoc dostať sa ešte ďalej. Jedným z hlavných motivátorov boli chronické choroby, ktoré sa so mnou ťahajú už od detstva.

Forma programu spočívala v postupnom zdieľaní videí, štúdii podkladov a spoločných online video-rozhovoroch. Bolo príjemne si video pozrieť kedykoľvek podľa časových možností, popremýšľať o tom a následne mať dvakrát týždenne možnosť to so všetkými prebrať. Typicky v rámci online video-rozhovoru prebehla aj teoretická časť, ktorá zhrnula aktuálne videá a témy, ale často sme dostávali ďalšie a pokročilejšie typy. Veľkým prínosom bolo zdieľanie skúseností Zuzky a Petra. Programu sa zúčastnili aj tí, ktorí sa chceli zúčastniť výzvy znova, a skúseností týchto účastníkov bolo tiež veľmi prínosné. Mali sme tiež možnosť konzultovať so Zuzkou a Petrom akýkoľvek špecifický problém cez WhatsApp a to kedykoľvek. V rámci súkromnej Facebook skupiny nám boli zdieľané podklady, tipy, pripomienky a recepty – to všetko sme si ako účastníci tiež zdieľali navzájom a tím sme sa mohli inšpirovať, podporiť sa a ladiť, čokoľvek sme potrebovali. Kliknite pre pokračovanie.

A čo sa mi podarilo dosiahnuť? Zbaviť sa môjho zlozvyku vyjedania bežnými sladkosťami a naučiť sa násobne lepšie stravovať. Okrem toho som začal lepšie vnímať, ako funguje potravinový priemysel a čo vo výsledku končilo na mojom tanieri. Tiež sa mi zmenil vzťah a chuť k jedlu, čo mi pomohlo si uvedomiť, že častokrát chuť na jedlo neznamená skutočná chuť, ale je za tým niečo iné. Dôležité je pri tom, že som sa naučil vnímať tieto pocity a vnímať aj vlastné telo, ktoré som predtým ignoroval (a často som si toho nebol ani vedomý). Príjemné bol fakt zmeny jedálnička, ktorý som chcel prekopať už dávno.

Verím, že mi začala ďalšia kapitola v živote. Pozitív bolo naozaj veľa a skvelí bolia aj ostatní účastníci, pri ktorých som sa cítil, že to všetko zvládnem. Program bol totiž výzvou (aj preto ten názov) a nebolo triviálne sa ku všetkým zmenám dostať – jednoducho sme sa to museli naučiť skoro ako v škole. To chce odhodlanie, vytrvalosť, motiváciu, pochopenie i podporu.

V budúcnosti vôbec nevylučujem, že sa zúčastním ďalšieho (alebo toho istého) programu Školy stravovania. Prístup coachov bol profesionálny a stretla sa super partia účastníkov, takže na prípadné ďalšie programy sa teším. Tiež bolo dokázané, že zdravé stravovanie nemusí byť nudné a nechutné, ale naopak: veľmi chutné a zábavné. Tým pádom som sa necítil obmedzovaný.

Program by som odporučil všetkým, ktorých nielen dlhodobo trápia zdravotné problémy, ale aj tým, ktorí tušia, že sa môžu stravovať lepšie. Tiež sa takýto program hodí športovcom, ktorí typicky stravovanie už nejak riešia, ale chceli by si rozšíriť obzory. Koučovia Zuzka a Peter sú profesionálni, program bol dobre štruktúrovaný a plný užitočných informácií a tipov. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie a stravovacie návyky, určite by ste mali uvažovať o tomto programe. Ja som veľmi spokojný s výsledkami a vrelo ho odporúčam.

Zuzke a Petrovi chcem týmto poďakovať za pomoc, moje telo a psychika sú za to extrémne radi.