27apr

Brokolicové a šošovicové Placky 🥦🍳

Brokolicové placky prinášajú lahodnú kombináciu chrumkavej brokolice so štipkou pikantnosti vďaka chilli a majoránu. Tento recept je jednoduchý na prípravu a môže byť skvelým vegetariánskym jedlom. Vylepšenie cesnakom a pažítkou dodáva jedinečnú chuť 😋. Šošovicové placky sú výživovou bombou, kde vopred vo vode namočená červená šošovica spolu s cesnakom vytvárajú sýte a zdravé jedlo 🌱. Pripraviť ich je taktiež veľmi jednoduché, čo je ideálne pre rýchle večerné varenie. 👌

Predstavte si chvíľu, keď si chcete pripraviť niečo rýchle, zdravé a neokukané chutné. Brokolicové placky spĺňajú všetky tieto požiadavky a pridávajú ešte prekvapivú chuťovú variáciu, ktorá osloví aj tie najnáročnejšie gurmánske chute.

Popis ingrediencií

 • 400 g brokolice 🥦: Brokolica je známa svojimi vysokými obsahmi vitamínu C a K, ako aj vlákniny, ktoré pomáhajú zlepšiť trávenie a majú protizápalové vlastnosti. Je to skvelý zdroj minerálov, ako je železo a draslík, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a kostí.
 • 4 vajíčka 🥚: Vajcia sú bohatým zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre rast a opravu tkanív tela. Obsahujú tiež lecitín a esenciálne mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie mozgu a srdca.
 • Himalájska soľ 🧂: Himalájska soľ, známa svojou ružovou farbou, je považovaná za čistejšiu alternatívu k tradičnej stolovej soli a obsahuje viac minerálov, vrátane horčíka a vápnika. Táto soľ podporuje správnu hydratáciu a môže pomôcť udržiavať rovnováhu elektrolytov v tele.
 • Zmes korení (chilli, majorán): Chilli pridáva do jedál pikantnosť a je tiež známe svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Majorán, často používaný v stredomorskej kuchyni, pridáva jemnú a trochu sladkú chuť a je dobrou zdrojom vitamínu K a minerálov.
 • Čerstvý cesnak 🧄: Cesnak je cenený pre svoje protibakteriálne a protivírusové účinky a je dlho uznávaný ako prostriedok na podporu imunitného systému. Tiež prispieva k zdraviu srdca tým, že pomáha regulovať hladiny cholesterolu a krvného tlaku.
 • Nasekaná pažítka: Pažítka pridáva jemnú cibuľovú chuť do jedál a je bohatá na vitamíny A a C, ktoré sú dôležité pre zdravie zraku a imunitu. Tiež obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele.
 • Chilli (podľa chuti) 🌶️: Chilli je známe svojím bohatým obsahom vitamínu C, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravého imunitného systému. Okrem toho obsahuje kapsaicín, ktorý má termogénne vlastnosti a môže podporovať metabolizmus.

Jednoduchá príprava

1. Príprava brokolice: Brokolicu najprv dôkladne umyte a potom buď jemne nasekajte, alebo nastrúhajte na hrubom strúhadle. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že brokolica bude mať v placiek rovnomernú textúru.

2. Príprava zmesi: V miske rozšľahajte vajíčka s pridaním himalájskej soli a vybranej zmesi korení. Do vajíčok potom vmiešajte nasekanú brokolicu, čerstvo rozdrvený cesnak, nasekanú pažítku a chilli podľa chuti. Dobre všetko premiešajte, aby sa ingrediencie spojili a vytvorili jednoliatu zmes.

3. Pečenie placiek: Na panvici rozohrejte trochu masti. Keď je masť dostatočne horúca, lyžicou klaďte na panvicu jednotlivé porcie zmesi. Placky rozotrite na panvici do požadovanej hrúbky.

4. Opekanie: Každú placku opečte na stredne silnom ohni z oboch strán dozlatista. Opekanie na každej strane by malo trvať približne 3–4 minúty. Placky pravidelne kontrolujte a podľa potreby otáčajte, aby sa rovnomerne upiekli do zlatista a dosiahli krásnu chrumkavosť.

5. Podávanie: Hotové placky podávajte teplé. Sú nielen vizuálne lákavé, ale vďaka kombinácii ingrediencií majú aj bohatý a plný chuťový profil, ktorý zaručene poteší každého milovníka zdravého jedla.

Hodnotenie Školy stravovania: 8/10. Tento recept je vysoko funkčný a zdravý, ideálny pre každodenné stravovanie, ktoré podporuje dobré trávenie a dodáva energiu.

Zdravé stravovanie môže byť aj jednoduché a zároveň chutné. Tieto brokolicové placky sú dokonalým príkladom, ako môžete v kuchyni experimentovať a pritom si zachovať jednoduchosť a vysoké nutričné hodnoty.

Radi by sme sa s vami podelili o recept na šošovicové placky, ktoré svojou chuťou osviežia váš jedálny lístok a pridajú do vašej kuchyne nový rozmer. Šošovica je fantastickým zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny, a jej príprava v podobe placiek je nielen jednoduchá, ale aj neuveriteľne chutná.

Popis ingrediencií

Červená šošovica (400 g):
Červená šošovica je obľúbená pre svoju rýchlu prípravu a mäkkú textúru po uvarení. Je významným zdrojom bielkovín, vlákniny a železa, čo ju robí ideálnou súčasťou vegetariánskej a vegánskej stravy. 🌱

Masť (možnosť nahradiť kokosovým olejom pre vegánov):
Masť je tradičný tuk používaný na varenie, ktorý dodáva jedlám charakteristickú chuť a arómu. Pre vegánov je vhodnou alternatívou kokosový olej, ktorý je chválený pre svoje zdravotné benefity a schopnosť vydržať vysoké teploty bez oxidácie. 🥥

Himalájska soľ (1 polievková lyžica):
Himalájska soľ je známa svojou čistotou a prírodným pôvodom z pohorí Himaláje. Táto ružová soľ obsahuje množstvo minerálov a stopových prvkov, ktoré sú benefičné pre zdravie, no je potrebné ju používať umiernene kvôli vysokej obsahu sodíka. 🌿

Majoránka (1 čajová lyžička):
Majoránka je bylinka s teplým, mierne sladkým a korenistým nádychom, ktorá je obľúbená v stredomorskej kuchyni. Podporuje trávenie a pridáva zaujímavú chuťovú notu rôznym jedlám, najmä zemiakovým a fazuľovým pokrmom. 🍂

Cesnak (2 strúčiky):
Cesnak je základnou ingredienciou vo svetovej kuchyni, známou pre svoj silný a charakteristický zápach. Okrem toho, že obohacuje chuť jedál, má aj mnoho zdravotných výhod, vrátane podpory imunitného systému a antibakteriálnych účinkov. 🧄

Postup prípravy

1. Príprava šošovice: Červenú šošovicu namočíme večer do vody, aby mala dostatok času na to, aby zmäkla a bolo ju možné ľahšie spracovať.

2. Príprava zmesi: Na druhý deň šošovicu dôkladne prepláchneme pod tečúcou vodou. Potom ju prenesieme do mixéra, pridáme novú vodu tak, aby bola šošovica celkom ponorená, a rozmixujeme na hladkú pastu.

3. K vymixovanej šošovicovej paste pridáme himalájsku soľ, majoránku a rozpchatý cesnak. Všetko spolu dôkladne premiešame, aby sa chute krásne prepojili.

4. Rozohrejeme masť na panvici na stredne silnom ohni. Keď je masť dostatočne horúca, lyžicou klademe zmes na panvicu, formujeme placky a opekáme z každej strany približne 3-4 minúty, kým nezískajú peknú zlatistú farbu.

Hodnotenie Školy stravovania: 7/10. Tento recept je veľmi funkčný vďaka obsahu bielkovín a vlákniny z červenej šošovice. Napriek tomu, použitie masti alebo kokosového oleja môže byť menej vhodné pre tých, ktorí uprednostňujú menej mastné varianty.

Hotové šošovicové placky predstavujú vynikajúci spôsob, ako obohatiť vašu stravu o zdravé a chutné jedlo, vhodné ako hlavný chod alebo ľahký snack. S vysokým obsahom bielkovín a vlákniny z červenej šošovice, tento recept nejenže poteší vaše chuťové poháriky, ale aj prispeje k vášmu zdraviu a pohode.

Prajeme vám dobrú chuť! Vaša školastravovania.

1. Brokolicové placky

Ingrediencie

 • 400 g brokolice
 • 4 ks vajíčok
 • masť
 • himalájska soľ
 • korenie podľa chuti (cesnak, pažítka, chilli, majorán)

Postup

 1. Postrúhame brokolicu.
 2. Pridáme vajcia, osolíme, okoreníme.
 3. Opečieme na panvici.

2. Šošovicové placky

Ingrediencie

 • 400 g červenej šošovice
 • masť
 • 1 PL himalájskej soli
 • 1 ČL majoránky
 • 2 strúčiky cesnaku

Postup

 1. Červenú šošovicu večer namočíme do vody.
 2. Na druhý deň ju prepláchneme, prilejeme novú vodu aby bola šošovica celá ponorená a rozmixujeme.
 3. Pridáme soľ, majoránku a rozpučený cesnak.
 4. Zmes lejeme na rozpálenú panvicu a urobíme si placky.

11 máj, 2024
0

Orieškovo-semiačkový chlebík

Orieškovo-semiačkový chlebík: Zdravá pochúťka pre každého! 🌰🍞 OBSAHOrieškovo-semiačkový chlebík: Zdravá pochúťka pre každého! 🌰🍞ÚVODPOPIS INGREDIENCIÍPOSTUP PRÍPRAVYHodnotenie Školy stravovaniaZÁVERZhrnutie receptu ÚVOD Dnešný recept na orieškovo-semiačkový chlebík je skutočnou perlou pre milovníkov…
Čítať viac

Jedna odpoveď na "Brokolicové a šošovicové Placky"

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.