02máj

Šalát s hubami a vareným vajíčkom: Symfónia chutí a živín 🌿🍄🥚

Huby, korunové klenoty lesa 🌳 a obľúbené mnohými kuchármi pre ich zemitú chuť a mäsitú textúru, majú aj jedinečnú výzvu: obsahujú chitín, čo ich robí menej stráviteľnými ako iné rastlinné potraviny. To by nás však nemalo odradiť od užívania ich mnohých zdravotných prínosov, od posilnenia imunitného systému po cenný zdroj vitamínov a minerálov. Tento blogový príspevok sa zameriava na nádherný recept, ktorý kombinuje výrazné chute húb s jednoduchosťou zelených šalátov 🥗 a bohatosťou varených vajec 🥚, vytvárajúc jedlo, ktoré je rovnako výživné ako chutné.

Zelený šalát 🥬(1 hlávku) – Zelený šalát je základom mnohých chladených jedál a ponúka sviežu, krehkú textúru a jemnú chuť. Bohatý na vitamín K a antioxidanty, pomáha pri správnej zrážanlivosti krvi a podporuje zdravie kostí. Je nízkokalorický, čo ho robí ideálnym pre diéty zamerané na redukciu hmotnosti a udržiavanie zdravej hmotnosti.

Šalát Radicchio (1 hlávku) – Radicchio je typ červeného listového šalátu, ktorý je známy svojou mierne horkou a pikantnou chuťou. Často sa používa v talianskej kuchyni, zvyčajne v šalátoch alebo ako grilovaná príloha. Obsahuje vitamíny B, K, zinok, meď a antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať zápal a chránia pred srdcovými chorobami.

Uhorka 🥒(1 ks) – je obľúbená pre svoju sviežosť a vysoký obsah vody, čo ju robí osviežujúcim prídavkom k šalátom. Je dobrým zdrojom vitamínu K, vitamínov skupiny B a draslíka, ktoré podporujú nervovú a svalovú funkciu. Uhorka má tiež nízky obsah kalórií a pomáha v hydratácii tela.

Paradajky 🍅(2 ks) – sú bohaté na lykopén, antioxidant, ktorý dáva paradajkám ich charakteristickú červenú farbu a podporuje srdcové zdravie. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, draslíka, folátu a vitamínu K. Paradajky pridávajú šalátom sladkú a mierne kyslú chuť, čo ich robí výbornými pre letné obdobie.

Pažítka 🌿(1 zväzok) – člen rodiny cibuľovín, je známa svojou jemnou cibuľovou chuťou a je skvelá na dochutenie šalátov a omáčok. Je bohatá na vitamíny A a C, ktoré sú dôležité pre imunitu a zdravie očí.

Pažítka sa ľahko pestuje a jej jemné zelené stonky môžu byť použité celoročne na zdobenie a ochutenie jedál.

Cesnak 🧄(1 strúčik) – je známy pre svoje silné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém. Jeho výrazná chuť a aróma ho robia obľúbenou prísadou v mnohých kuchyniach sveta. Cesnak je tiež bohatý na vitamíny C a B6, mangán a selén, ktoré podporujú metabolické zdravie a ochranu buniek.

Huby 🍄(300 g) – sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, vlákniny a vitamínov, vrátane vitamínov skupiny B a vitamínu D v prípade, že boli vystavené UV svetlu. Ponúkajú jedinečnú hlbokú a zemitú chuť, ktorá obohacuje rôzne pokrmy od šalátov po hlavné jedlá. Majú prirodzene nízky obsah tuku a kalórií a sú bohaté na minerály ako sú selén, draslík a meď.

Vajcia 🥚(4 ks) – sú vysoko výživné, poskytujú výborný zdroj kompletných bielkovín a esenciálnych aminokyselín potrebných pre dobré zdravie. Obsahujú luteín a zeaxantín, antioxidanty, ktoré sú dôležité pre zdravie očí.  Vajcia sú tiež bohaté na cholin, ktorý je dôležitý pre funkciu mozgu a zdravie pečene.

Med 🍯(1 ČL) – je prírodné sladidlo, ktoré pridáva sladkosť bez použitia spracovaného cukru. Obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom a podporujú zdravie srdca. Med má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri hojení rán a zlepšení trávenia.

Ghee maslo 🧈(5 PL) – čistý maslový tuk, je populárne v indických kuchyniach a je známe svojou bohatou orieškovou chuťou. Je odolné voči vysokej teplote pri varení a neobsahuje laktózu, čo ho robí vhodným pre ľudí s intoleranciou na laktózu. Ghee je bohaté na rozpustné vitamíny A, E a K, ktoré sú dôležité pre zdravie kože a očí.

Ocot a olej na dresing 🍶 – Ocet dodáva šalátom osviežujúcu kyslosť, zatiaľ čo olej pridáva hladkosť a pomáha absorpcii rozpustných vitamínov.  Spoločne vytvárajú základ pre mnohé šalátové dresingy, ponúkajúc vyváženú chuť medzi kyslosťou a mastnosťou. Používanie kvalitného olivového oleja môže zvýšiť príjem zdraviu prospešných jednoduchých nasýtených tukov.

Soľ 🧂 a čerstvo mleté čierne korenie – Soľ zlepšuje chuť jedla a je základnou prísadou v kuchyni. Čierne korenie pridáva štipľavosť a teplo, stimuluje trávenie a zvyšuje absorpciu živín. Spolu tieto dve prísady zdôrazňujú a vyvažujú chutné prvky v jedle, od šalátov po komplexnejšie pokrmy.

1. Príprava základu šalátu: Začnite čistením zeleného šalátu a radicchia, dôkladne ich umyte a nechajte odkvapkať. Paradajky nakrájajte podľa veľkosti na štvrtiny alebo osminy. Uhorku rozpolte, odstráňte semienka, ak chcete, a nakrájajte na tenké plátky. Pažítku nakrájajte nadrobno.

2. Varenie húb: Očistite huby a rýchlo ich opláchnite. Cesnak ošúpte a nadrobno nakrájajte. Opražte huby a cesnak na ghee masle, ochuťte soľou a korením. Nechajte ich dusiť vo vlastnej šťave a na záver posypte pažítkou pre extra chuť.

3. Dresing: Zmiešajte ocot, olej, med, soľ a čierne korenie. Dôkladne premiešajte s listami šalátu.

4. Varenie vajec: Vodu mierne osoľte, pridajte trochu octu a nechajte zovrieť. Vajcia opatrne vložte do vody pomocou naberačky, aby zostali celé. Varte približne 3-4 minúty, kým bielky neztuhnú, ale žĺtky zostanú tekuté. Vyberte pomocou sitka a nechajte odkvapkať.

Zostavenie šalátu

Na každý tanier rozložte podklad zo šalátu, pridajte porciu opražených húb a na vrch položte dokonale uvarené vajce. Kombinácia teplých, maslových húb s chladným, krehkým šalátom 🥗 a bohatým,

 tekutým vajcom vytvára pôsobivú rozmanitosť textúr a chutí.

Huby sú nízkokalorické, ale bohaté na vlákninu a bielkoviny, čo ich robí vynikajúcou voľbou pre riadenie hmotnosti. Sú tiež jedným z mála neživočíšnych zdrojov vitamínu D, ktorý je kľúčový pre zdravie kostí a funkciu imunitného systému. Vajcia poskytujú kvalitné bielkoviny a esenciálne živiny, čo robí toto jedlo vyváženým, podporujúcim zdravý životný štýl.

Hodnotenie Školy stravovania

7/10. Recept je zdravý a poskytuje dobrú rovnováhu živín, avšak príprava vyžaduje trochu viac času a starostlivosti.

Tento recept na šalát s hubami a vajcami nielenže poskytuje chutný spôsob, ako si vychutnať tieto prírodné poklady, ale tiež ponúka sýte jedlo, ktoré možno pripraviť s minimálnym úsilím. Je ideálny na rýchly obed alebo ľahkú, výživnú večeru, ukazuje všestrannosť húb 🍄 a dokazuje, že zdravé stravovanie nemusí byť komplikované ani fádne. Či už ste gurmánsky šéfkuchár alebo domáci kuchár, tento recept určite zaujme svojimi živými chuťami a celistvými ingredienciami.

Ingrediencie

1 hlávka zeleného šalátu 🥬

1 radicchio – pridáva jemne horký kontrast, dostupné v Kauflande (alebo náhrada čakankou)

1 uhorka 🥒

2 paradajky 🍅

1 zväzok pažítky 🌿

1 strúčik cesnaku 🧄

300 gramov húb 🍄

4 vajcia 🥚

1 čajová lyžička medu 🍯

3 polievkové lyžice ghee masla 🧈

Ocet a olej na dresing 🍶

Soľ 🧂 a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti

Postup

  1. Očistíme listové šaláty, umyjeme a necháme odkvapkať. Umyjeme rajčiny, pažítku a uhorku. Rajčiny podľa veľkosti buď rozštvrtíme alebo urobíme osminy. Rozpolíme uhorku, podľa potreby odstránime zrnká a pokrájame ju na tenké plátky. Pažítku pokrájame nadrobno.
  2. Očistíme huby a poumývame. Ošúpeme cesnak a posekáme nadrobno. Opražíme huby a cesnak na masle, posolíme a okoreníme mletým čiernym korením. Dusíme vo vlastnej šťave a na záver posypeme pažítkou.
  3. Vymiešame na marinádu ocot, olej, med, soľ, mleté čierne korenie a pomiešame s listovým šalátom
  4. Mierne posolíme vodu, pridáme trochu octu a vodu necháme zovrieť. Postupne otvoríme vajcia a necháme vkĺznuť do naberačky a ňou ich postupne vpustíme do vody. Vajcia vyberieme z vody pomocou sitka o 3 až 4 minúty a necháme odkvapkať. Potom nachystáme porcie šalátu a húb, na ktoré položíme po jednom vajci.

Prajeme vám dobrú chuť. Vaša Školastravovania.sk

Značky: ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.