31mar

Brokolicový šalát so slaninou a orechami: osviežujúca delikatesa pre každý deň 🥗🌞

Vitajte na našom blogu plnom inšpirácie, zdravia a potešenia z jedla, ktoré nás nielen živí, ale aj spája. Dnes vám prinášame recept, ktorý je nielen úžasným gastronomickým zážitkom, ale aj oslavou zdravia a vitality. Predstavujeme vám brokolicový šalát so slaninou a orechami – skutočnú delikatesu, ktorá zanechá vaše chuťové poháriky žiadať si viac. 🥗💫

Zdravá výživa a zdravý životný štýl sú mi veľmi blízke. Veríme, že jedlo, ktoré si doprajeme, by malo byť nielen chutné, ale aj obohacujúce pre naše telo a dušu. Dnes sa s vami podelíme o recept, ktorý spĺňa všetky tieto kritériá. Tento šalát nie je len vynikajúcou chuťovou bombou, ale aj zdrojom dôležitých živín, ktoré podporujú naše fyzické aj mentálne zdravie. 🌿💪

Slanina – 6 plátkov nahrubo nakrájanej slaniny (uvarenej a nasekanej) – Hoci slanina môže byť pre niektorých kontroverznou ingredienciou, v moderovanom množstve pridáva tomuto šalátu výnimočnú chuť a textúru. Okrem toho, vďaka obsahu bielkovín a tukov, dodáva energiu a zasýti na dlhšie obdobie. 🥓

Brokolica – 1/4 strednej červenej cibule (nasekanej) – Je nielen chrumkavá a chutná, ale aj plná vitamínov (predovšetkým vitamín C a K) a minerálov. Brokolica je tiež známa svojimi protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou podporovať detoxikáciu tela. 🥦

Vlašské orechy – 0,45g brokolice (nakrájanej na kúsky) – Srdcu prospešné orechy, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, pridávajú šalátu nielen skvelú textúru, ale aj podporujú zdravie mozgu a srdca. 🌰

Červená cibuľa – 1 šálka vlašských orechov (opražených a nahrubo nasekaných) – Dodáva šalátu jemnú pikantnosť a je zdrojom antioxidantov, ktoré podporujú zdravý imunitný systém. 🧅

Majonéza (1/2 šálky majonézy), jablčný ocot (1 ČL jablčného octu, kt. môžete nahradiť balzamikovým alebo bielym octom), dijonská horčica (1 ČL) a soľ a korenie (podľa chuti) – Tieto ingrediencie spolu tvoria krémový, ľahko kyslasto-korenistý dresing, ktorý krásne spája všetky chute. 🍯🍏

1. Dresing – Začneme prípravou dresingu. V malej miske zmiešame majonézu, jablčný ocot a dijonskú horčicu. Pridáme štipku soli a čierneho korenia podľa chuti. Je dôležité, aby dresing mal vyváženú chuť, preto neváhajte prispôsobiť množstvo ingrediencií podľa vlastného gusta. 🥣

2. Šalát – Vo väčšej mise spojíme brokolicu nakrájanú na malé ružičky, jemne nasekanú červenú cibuľu a vlašské orechy. Práve teraz prichádza čas, aby sme všetky tieto výživové poklady zahalili do nášho úžasného dresingu. Dôkladne, ale nežne premiešame. 🌪

3. Prídavok slaniny a orechov – Pred podávaním pridáme slaninu, ktorú sme predtým nahrubo nakrájali a uviedli do chrumkavého stavu. Tento krok zabezpečí, že slanina zostane chrumkavá a šalát získa tú pravú textúru a chuť, po ktorej túžime. 🍴

Dvojnásobný dresing – Ak milujete bohaté dresingy, odporúčame recept zdvojnásobiť. Tento dresing je totiž vynikajúci nielen na brokolicový šalát, ale aj ako dip k čerstvej zelenine.

Tip na cibuľu – Ak vás trápi ostrá chuť surovej cibule, skúste ju pred pridaním do šalátu namočiť na 10 minút do misky s teplou vodou. Tento jednoduchý trik zmierni jej intenzitu a dodá šalátu jemnejšiu arómu. 🚿

Tento recept je funkčný a relatívne zdravý, vďaka výživovým benefitom brokolice a orechov. Avšak použitie majonézy môže byť pre niektorých menej preferované z hľadiska obsahu tuku.

Záver

Tento šalát je skvelým príkladom, ako môže zdravá strava byť nielen prospešná pre naše telo, ale aj neuveriteľne chutná. Jeho príprava a zdieľanie s rodinou alebo priateľmi môže byť krásnym spôsobom, ako stráviť spoločne čas a zároveň podporiť zdravý životný štýl. Veríme, že tento recept prinesie radosť a zdravie do vašich domovov, a stane sa obľúbenou súčasťou vašich rodinných stretnutí. 🥗💖

Odkaz na link: https://recipekeeperonline.com/recipe/w-jsh6FT0EeJPx94nfu-hw


 • 6 plátkov nahrubo nakrájanej slaniny (uvarená a rozdrobená)
 • 1/4 strednej červenej cibule (nasekaná)
 • 0,45g brokolice (nakrájaná na kúsky)
 • 1 šálka vlašských orechov (opražených a nahrubo nasekaných)
 • 1/2 šálky majonézy (ja používam Primal Kitchen)
 • 1 ČL jablčného octu (môže nahradiť balzamikový alebo biely
 • ocot)
 • 1 ČL dijonskej horčice
 • Soľ a korenie podľa chuti
 • 1. V malej miske zmiešajte majonézu, ocot, horčicu a štipku soli a korenia. Kyslosť a korenie upravte podľa chuti. Vlastne sme pridali ocot navyše.
 •  
 • 2. Brokolicu, cibuľu a 1/2 vlašských orechov zalejeme dresingom, dobre premiešame. Pred podávaním nechajte odstáť aspoň 15 minút alebo uchovávajte v chlade.
 •  
 • 3. Tesne pred podávaním posypeme slaninou a zvyšnými vlašskými orechmi.

Prajeme Vám dobrú chuť! Vaša Školastravovania podľa WILDFIT.🥗💖

Jedna odpoveď na "Brokolicový šalát so slaninou a orechami"

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.