16apr

Bezlepkové palacinky v rôznych variantách 😋🥞

Čo poviete na palacinky v bezlepkovej verzii? Alebo gaštanové palacinky? A čo tak superjednoduché banánové palacinky, či dokonca banánové minipalacinky?

Predstavíme vám zdravé a chutné recepty na palacinky, ktoré si môžete vychutnať bez pocitu viny. Zameriame sa na alternatívy tradičných ingrediencií, ako sú biele múky a rafinované cukry, a nahrádzame ich nutrične bohatšími možnosťami, ktoré sú nielen zdravšie, ale aj skvele chutia. Nájdete tu recepty, ktoré uspokoja každého milovníka palaciniek. Pripravte si vaše palacinkové pánvičky a pustime sa do prípravy!🌟

Bezlepkové palacinky / lievance

Ideálna verzia palaciniek s kokosovým mliekom aj pre najmenších. Tento recept prináša chutné a zdravé lievance s príchuťou mandľovej múky a jabĺk. Pôvodne používaná kokosová múka bola nahradená mandľovou pre oživenie chuti, čo je skvelé rozhodnutie. Tapiokový škrob dodáva lievancom lahodnú textúru, zatiaľ čo kokosový cukor s vanilkovým extraktom poskytuje príjemnú sladkosť, ktorú môžete upraviť podľa chuti. Celková príprava je jednoduchá, hoci pridanie jabĺk vyžaduje o trochu viac času, ale výsledný efekt stojí za to! 🍴👍

Zoznam ingrediencií:

 • Mandľová múka: 1/3 alebo 1/2 malej šálky
 • Tapiokový škrob: 1/2 malej šálky
 • Kokosový cukor: 1/3 malej šálky (možno prispôsobiť)
 • Vanilkový extrakt: 1/2 lyžičky
 • Jedlá sóda: 1/2 lyžičky
 • Himalájska soľ
 • Vajíčka: 3 ks
 • Kokosové mlieko: 1/2 malej šálky
 • Nastrúhané jablká: 2 ks 🍏

Postup prípravy:

 1. V jednej miske zmiešajte mandľovú múku, tapiokový škrob, kokosový cukor, vanilkový extrakt, jedlú sódu a himalájsku soľ.
 2. V druhej miske poriadne rozšľahajte vajíčka s kokosovým mliekom.
 3. Suché ingrediencie postupne prisypávajte do misky s vaječnou zmesou a nechajte ich dôkladne premiešať.
 4. Do hotovej zmesi nakoniec vmiešajte nastrúhané jablká.
 5. Zmes nalejte na rozpálenú veľkú panvicu a formujte z nej lievance (na jednej panvici zvyčajne tri kusy). Pečte dozlatista z oboch strán.
 6. Ak pripravujete lievance pre viac ako dve deti, odporúčam aspoň zdvojnásobiť množstvá uvedených ingrediencií.

Tento recept je vysoko funkčný a zdravý, s dobrým zdrojom vlákniny z jabĺk a zdravých tukov z mandľovej múky. Vynikajúci pre deti i dospelých, ideálne na raňajky alebo ako sladké poobedné potešenie.

Banánové palacinky

Čo poviete na skvelú kombináciu bielkovín a energie? Tento recept na banánové palacinky je perfektným príkladom rýchlej a zdravej raňajkovej varianty. Používa sa v ňom kombinácia banánov, vaječných bielkov a vanilky, ktorá vytvára hladké cesto. Tieto palacinky sú skvelé pre ľudí, ktorí hľadajú jednoduchú, ale výživnú alternatívu. Čisté ingrediencie, ako sú banány a škorica, dodávajú prirodzenú sladkosť a arómu. 🌿✨

Zoznam ingrediencií:

 • 1 celé vajce + 4 bielka
 • 1 stredne veľký (nie prezretý) banán
 • Štipka škorice
 • 1/2 čajovej lyžičky vanilky
 • Kokosový olej alebo ghí

Postup prípravy:

 1. V mixéri zmiešajte banán, vajce + bielka, škoricu a vanilku, až kým nevznikne hladké cesto.
 2. Cesto nalejte po 1/4 šálky na horúcu panvicu, ktorú ste potreli nerafinovaným kokosovým olejom

Vysoký obsah proteínov a žiadne pridané cukry robia z týchto palaciniek výbornú voľbu pre zdravý štart do dňa. 🌟

Banánové mini palacinky (30ks)

Alternatívou k banánovým palacinkám sú tieto mini palacinky. Rozmixujeme 3 väčšie banány, 3 vajcia a 5 otrasených polievkových lyžíc múky zo zelených banánov. K tomu pridáme pol hrste nesladených brusníc. Zdvihnú sa ako lievance, ale bez droždia 🙂.

Gaštanové palacinky

Zaujímavá verzia palaciniek z gaštanovej múky. Kto z vás už niekedy použil gaštanovú múku?

Zoznam ingrediencií:

 • 140 g preosiatej gaštanovej muky
 • 10 g tapiokoveho škrobu
 • 1 vajce
 • 1 PL javorového sirupu (nemusí byť)
 • 1 PL oleja (napr. kokosový, alebo ak na slano, tak olivový)
 • 1 ČL sódy bikarbóny alebo prášku do pečiva
 • 225 ml rastlinného mlieka (napr. mandľové alebo lieskovcové)

Postup prípravy:

 1. Zmiešame osobitne mokré ingrediencie okrem mlieka, a v inej miske suché.
 2. Vmiešame suché do mokrých, postupne prilievame “mlieko” a miešame metličkou alebo ponorným mixérom do dosiahnutia hladkej hmoty.
 3. Pečieme na rozohriatej panvici. Otáčame, keď sa vytvoria a popraskajú bubliny.

Tip pri príprave – môžete skúsiť oddeliť žĺtka a vyšľahať bielka do snehu a primiešať ich pred „mliekom“.

Značky: ,
28 mar, 2024
2

Ovsený koláč s lesným ovocím

Ako milovník jednoduchých, no pritom výživných receptov, sme si pre vás pripravili nádherný ovsený koláč s lesným ovocím 🍰, ktorý poteší nielen vaše chuťové bunky, ale aj vaše telo. Tento koláč je dokonalým príkladom toho, ako môžete spojiť sladkú pochúťku s funkčnými potrebami vašej výživy.

Čítať viac
11 máj, 2024
0

Orieškovo-semiačkový chlebík

Orieškovo-semiačkový chlebík: Zdravá pochúťka pre každého! 🌰🍞 OBSAHOrieškovo-semiačkový chlebík: Zdravá pochúťka pre každého! 🌰🍞ÚVODPOPIS INGREDIENCIÍPOSTUP PRÍPRAVYHodnotenie Školy stravovaniaZÁVERZhrnutie receptu ÚVOD Dnešný recept na orieškovo-semiačkový chlebík je skutočnou perlou pre milovníkov…
Čítať viac

Jedna odpoveď na "Bezlepkové palacinky na tisíc spôsobov 🥞"

 1. […] Bezlepkové palacinky na tisíc spôsobov 🥞 […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto pole je povinné.

Toto pole je povinné.